Faydalı Bilgiler

Futbolda Stoper Ne Demek

Futbolda stoper ne demek: Futbolda stoper önemli bir görev adamı olarak dikkat çeker. Kalecinin hemen önünde bulunmasının yanı sıra takım açısından önem arz eden birçok değişik görevi vardır.

Futbolda Stoper Ne Anlama Gelir?

Futbolda stoper ne demek: Futbolda stoper, kaleyi korumakla görevli olan kişinin önünde duran defans oyuncusu olarak dikkat çeker. Bundan dolayı hem mühim bir öneme sahiptir hem de gol olmasını engelleyebilmek gibi bir misyonu vardır. Stoper oyuncuları farklı numara formalar giyebilmektedir. Özellikle en çok 4 ya da 5 giydiğini görmekteyiz.

Futbolda Defansın Görevi Nedir?

Futbolda defansın görevleri şöyledir;

  • Defans oyuncularının en temel görevi, topun kaleye ya da ceza sahasına gelmesini engellemek olarak dikkat çekmektedir.
  • Bunun yanı sıra defanstakilerin ayaklarını ve kafalarını kullanması esastır.
  • Amaçlardan bir diğeri şut çekilmesinin önüne geçmeleridir.
  • Zaman zaman hava toplarının atılmasının halinde bu tip pozisyonlar tehlike yaratır. Defans bunu da engellemeyle görevlidir.
  • Pas trafiğinin kesilmesi söz konusudur ve bu kesinlikle defans oyuncusu tarafından yapılmalıdır.
  • Tüm bunlara ek olarak pozisyon almak, topu oyuna hızlı şekilde sokmak olarak tanımlanmış daha farklı görevler de öne çıkar.

Bir Stoper Oyuncusu Nasıl Olmalı?

Futbolda stoper oyuncusunun her şeyden öne çok hızlı hareket etmesi mühimdir. Özellikle hareketli forvetlere karşı bunun önemi vardır. Bunun yanı sıra her daim kaleci ile stoper arasında bir bağ olmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu