Faydalı Bilgiler

Futbolda Play-Out Ne Demek

Futbolda Play-Out ne demek: Futbolda Play-Out, takımların sezonu tamamlamasının ardından uygulanmış olan küçük çaplı bir turnuva demektir. Bunun Türkiye liginde bulunmadığını hemen ifade etmek lazım. Ancak birçok farklı ligde karşımıza çıkar.

Play Out Ne Demek

Futbolda Play-Out ne demek: Futbolda Play-Out, düşme hattında ligi bitirmiş olan takımlarla, yine play out potası içindeki ekiplerin birbirleriyle maç yapması demektir. Diyelim ki bir ligde son 10 takım play out içinde olsun. Ligin sona ermesinden sonra bu ekipler yeniden tek maç üzerinden karşı karşıya gelirler. En kötü sonuçlar alan da lige veda eder.

Almanya ligine baktığımız zaman bunun farklı bir biçimde uygulanmış olduğunu görmekteyiz. Buna göre 16.sırada ligi bitirmiş olan takım ile alt ligden gelen ve üçüncü sırada olan ekip karşılaşırlar. İki maç oynanır. Bunların sonucunda üstünlük sağlamış olan takım ilgili ligde mücadele eder. Diğeri ise bu hakkı kaybetmiş olmaktadır. Bundesliga’da son iki sıra ise buna dahil olmaz. Grupta kalma maçını yine alt ligden gelen ekiplerle yapar.

Play-Out Tff

Futbolda Play-Out Türkiye’de yoktur. Özellikle son yıllarda bu kavram ve sistem bir kere gündeme gelmiştir. Ancak tarafta bulmamıştır. Bunun en büyük nedeni ise özellikle bir alt ligden gelmiş olan takıma haksızlık yapıldığı inancının ortaya çıkmasıdır. Bu yüzden yakın bir dönemde hem süper ligde hem de alt liglerde buna dair bir hazırlığın bulunmadığını söyleyelim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu