Faydalı Bilgiler

Futbolda Penaltı Noktası Kaleden Ne Kadar Uzaklıktadır

Futbolda penaltı noktası kaleden ne kadar uzaklıktadır: Futbolda penaltı noktasının kaleden olan uzaklığı belli bir standarda göre belirlenmiştir. Bu hiçbir şekilde değişik liglerde farklılık göstermez ve 11 metre olarak karşımıza çıkar.

Penaltı Noktası İle Kale Arasındaki Mesafe Kaç Metredir?

Futbolda penaltı noktası kaleden ne kadar uzaklıktadır: Futbolda penaltı noktasının kaleden olan uzaklığı 11 metre olmasından dolayı ilgili alanda beyaz renkli yuvarlak bir alan mevcuttur. Buraya penaltı atışı öncesinde top koyulur. Bunun mesafesine dair şunları bilmek lazım;

  • Her ne kadar 11 metre olarak tanımlanmış olsa bile bu ölçü birimi İngiltere’de daha farklı şekilde ifade edilir.
  • İngiliz futbolunda penaltı noktası kale çizgisinden 12 yard uzaklıktadır.
  • Bunun karşılığının 10 metre 9728 cm olduğunu hemen söylemek lazım.

Penaltı Nerede Olur?

Penaltı sadece ceza sahası içinde olmaktadır.  Rakip takım oyuncusu buraya girdikten sonra kaleci ya da başka bir oyuncunun müdahalesi ile yerde kalırsa, hakem bu noktada hemen penaltı noktasını işaret etmektedir. Penaltı tek bir vuruş şeklinde yapılır. Herhangi bir oyuncunun bunu kullanması mümkündür. İfade edilmiş olan standart bir uzaklığı dikkat çeker. Böylelikle vuruş kurallara uygun şekilde tamamlanır.

Penaltı Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Penaltı ilk defa 1891 yılında ortaya çıkmış olan bir vuruştur. Yani futbolun icat edilmesinden sonra oyun içine dahil olmuştur. Zamanla kuralları ve kriterleri açık şekilde belirlenmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu