Faydalı Bilgiler

Futbolda Ofsayt Nasıl Olur

Futbolda ofsayt nasıl olur: Futbolda ofsayt birçok kişinin yanıtını merak ettiği bir kavram olarak karşımıza çıkar. Sadece kadınlar değil, erkeklerin bir bölümü de bunu tam bir biçimde anlamaz. Yazımız ise buna cevap niteliğindedir.

Ofsayt Nedir Kısa Tanım?

Futbolda ofsayt nasıl olur: Futbolda ofsayt şu anlama gelir;

  • Topun ayaktan çıkmış olduğu zaman bakılır.
  • Bu noktada hücum yapan oyunculara dikkat edilir.
  • İlgili oyunculardan birisi, rakip ekibin futbolcunun arkasında ise ve kaleye daha yakın ise buna ofsayt adı verilmektedir.
  • Özellikle mücadele etmeden ve ileride sadece bekleyerek gol atabilmenin önüne geçmek için tanımlanmış olan bir kuraldır.

El İle Ofsayt Olur Mu?

En fazla merak edilen konuların başında ofsaytın el ile olup olmadığıdır. Açıklanmış olan kurallara baktığımız zaman böyle bir durumun söz konusu olmadığını görmekteyiz. Burada dikkat çeken noktalar ise kafa ve vücuttur. Yani bir oyuncunun eli önde olmasına rağmen eğer ayakları geride bulunuyorsa, hakemlerin böyle durumlarda bir ofsayt bayrağını kaldırması kural dışıdır.

Maçlarda Ofsayt Ne Demek?

Maçlarda ofsayt kavramı, hücum takımı oyuncusunun aldığı pasın ayaktan çıktığı anda, rakip kaleye daha yakın olması demektir. Yani pas sonrasında bu futbolcu ile kale arasında sadece kaleci vardır. Defans oyuncuları onun gerisinde kalmış olduğundan dolayı buna ofsayt denilir. Hem bayrak kaldırılır hem de düdük çalınır. Kale atışı ile maç başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu