Faydalı Bilgiler

Fenerbahçenin Simgesi Neden Kanarya

Fenerbahçe’nin simgesi neden kanarya: Fenerbahçe’nin simgesi çok uzun yıllardan beri sarı kanarya olarak bilinmektedir. Ancak bunun nedenini birçok insan hiçbir şekilde bilmez. İşte bunun sebebini sizler için yazımıza ekledik.

Fenerbahçenin Simgesi  Niye Kanarya

Fenerbahçe’nin simgesi neden kanarya: Fenerbahçe’nin simgesinin kanarya olmasının nedeni eski kalecisi olan Cihat Arman yüzündedir. Uzun yıllar boyunca takımın kadrosunda yer alan bu isim, her zaman sarı renkli olan bir kazak kullanırdı. Oldukça atik olmasının yanı sıra bir köşeden diğer köşeye uçmasından dolayı taraftarlar onu sarı kanarya olarak çağırmaya başladılar. Zamanla bu bir gelenek haline geldi. Böylelikle uçan kaleci Cihat Arman sayesinde Fenerbahçe sarı kanarya şeklinde tanımlanmıştır.

Fenerbahçenin Hayvan Simgesi Nedir?

Fenerbahçe’nin simgesi sarı kanaryadır. Bu çok uzun yıllardan beri böyledir. İlk defa 1940 senesinde Cihat Arman’ın kullanmış olduğu sarı kazak ile beraber takımın sembolü sarı kanarya olmuştur. Bunda herhangi bir farklılık ya da değişiklik ise bazı tartışmalara rağmen halen söz konusu değildir.

Fenerbahçenin Hayvanı Boğa Mı?

Fenerbahçe’nin simgesi boğa değildir.  Ancak boğa son yıllarda takımın resmi ürünlerini satan Fenerium tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bunun iki nedeni söz konusudur. İlki, Kadıköy ilçesinde yer alan boğa heykelidir. Diğeri ise uzun yıllar boyunca takımda top koşturmuş olan Serhat Akın’ın boğa figürünü atmış olduğu gollerden sonra kullanmasıdır. Ancak boğa kesinlikle resmi bir simge olmadığından halen kanarya figürü kullanılır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu