Faydalı Bilgiler

Cb Futbolda Ne Demek

Cb futbolda ne demek: Futbol oyununda birçok terim söz konusudur. Bunların her ne kadar Türkçe bir biçimde ifade edildiğini görmüş olsak da, kesinlikle İngilizce karşılıkları da mevcuttur. Cb bunlardan birisidir.

Cb Futbolda Ne Anlama Gelir?

Cb futbolda ne demek: Futbol oyununda Cb, stoper oyuncusu demektir. Bunun ilgili kavramla ifade edilmesinin nedeni ise center back şeklinde tanımlanmış olmasıdır. Yani merkez defans oyuncusu olarak da bilinir. Kalecinin hemen önünde yer alan defans futbolcusudur.

Futbolda Cb Görevi Nedir?

Cb görevleri şöyledir;

  • Cb olarak bilinen stoperin ilk görevlerinden birisi karşı takım oyuncusunun şut çekmesini engellemektir. Bunun için elleri dışında kalmış olan tüm uzuvlarını kullanabilmesi mümkündür.
  • Top çalma futbol oyunu içinde çok dikkat çekici bir harekettir. İyi bir stoperin bunun önüne geçmesi şarttır. Doğru zamanda doğru yerde bulunması gerekmektedir.
  • Aynı zamanda pasların engellenmesi gibi bir görevi de mevcuttur.
  • Havadan gelmiş olan toplar konusunda tam bir üstünlük kurmalıdır.
  • Rakip takımın pas yapmış olduğu zaman dilimi içinde markaj uygulaması bir diğer görev olarak karşımıza çıkar.

Bu açıdan bakıldığı zaman stoperlerin bir takım için ne kadar büyük öneme sahip olduğunu görmekteyiz.

Futbolda Mevki Ne Demek?

Futbolda mevki oynanılan ya da bir diğer tabirle görev yapılan alan anlamına geliyor. Bunların başında kale gelir. Libero, stoper, orta saha oyuncusu, forvet gibi daha farklı mevkiler de mevcuttur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu