Faydalı Bilgiler

Beşiktaş’ın Kısaltmasında Neden J Var

Beşiktaş’ın kısaltmasında neden j var: Beşiktaş’ın kısaltmasında yer alan J birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlgili harf, Jimnastik kelimesinin kısaltması olarak dikkat çeker.

Beşiktaş’ın Kısaltmasında J Nedir?

Beşiktaş’ın kısaltmasında neden j var: Beşiktaş’ın kısaltmasında yer alan J, kulübün ilk olarak jimnastik takımı şeklinde kurulmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Siyah beyazlı takımın kurucularından birisi olan Fuat Balkan, kendi evinin alt kısmını kulüp merkezi olarak kullanmıştır. Daha sonra ise uzun yıllar boyunca Bereket Jimnastik kulübü adıyla bilinen takımının adını değiştirmiştir. İlk ismi Beşiktaş Osmanlı Jimnastik kulübü şeklindedir. Sonrasında ise 1911 yılında tescil edilmiştir. Türk tarihinin hem ilk kurulan hem de ilk tescil edilen spor takımı olmasından dolayı çok özel bir yere sahiptir.

Beşiktaş’ın Rengi Neden Değişti?

Beşiktaş takımının renginin değişmesinin nedeni, Osmanlı Devleti’nin yapmış olduğu Balkan Savaşını kaybetmesidir. Osmanlı Devleti, 1911 senesinde girmiş olduğu Balkan Savaşını çok ağır bir mağlubiyet alarak tamamlamıştır. Bunun ardından o güne kadar renkleri kırmızı ve beyaz olan Beşiktaş, ilgili savaşın matemini tutmak için renklerinin arasına bir de siyahı eklemiştir.

Çünkü siyah matem rengi olarak bilinmektedir. Bu durum günümüze kadar devam etmiştir. Takımın üç rengi vardır. Bunlar kırmızı, beyaz ve siyah şeklindedir. Zaman zaman kırmızı takım tarafından kullanılır. Beşiktaş takımının logosunun dikkat çeken bir diğer özelliği ise armasında Türk bayrağı bulunan ilk takım olmasıdır. Bundan dolayı ekibin yeri farklıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu